środa, 3 października 2012

Jesienna chandra? A może brak Ci magnezu?

Ostatnio cierpię na bezsenność, a kiedy uda mi się już zasnąć, to pobudka okazuję się męczarnią. Do tego moja forma intelektualna jest nieco nadszarpnięta. Nie pamiętam słów, trudno mi się skupić i ect. Zaniepokoiło mnie to, więc trochę poszperałam i oto co znalazłam. Cytuję:








"Współczesny tryb życia wymusza na nas ciągły pośpiech i stres. Fastfood zamiast obiadu, krótki sen i poranne zmęczenie, które usiłujemy zwalczyć szybko wypitą kawą, dieta mająca pomóc w zgubieniu dodatkowych kilogramów, szybkie tempo i nieustająca obawa, czy zdążymy ze wszystkim - to nieodłącznie towarzyszące nam elementy życia. Nawet, jeśli staramy się zdrowo odżywiać i ruszać, nie odetniemy się całkiem od szybkiego tempa jakie narzuca nam cywilizacja.

Ciągłe zmęczenie, zaburzenia snu i bóle mięśni to syndromy, które wielu z nas towarzyszą na co dzień. Nierzadko przyzwyczailiśmy się już do nich i traktujemy je jako nieodłączny element codzienności, bez głębszej refleksji nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Niestety, czasem do tych "oswojonych" objawów dołączają gorsze - bezsenność, nerwica czy depresja. Gubimy się wtedy, nie wiedząc, czemu przypisać te dolegliwości, zażywamy antydepresanty i inne cudowne środki, które mają przywrócić stracone siły i natchnąć nową energią. Jednak przyczyna naszej złej kondycji często da się wyjaśnić prosto - niedoborem magnezu.

Magnez to pierwiastek, którego znaczenie często jest niedoceniane. Tymczasem pełni on w organizmie bardzo ważną rolę. Znajduje się i w krwi, gdzie utrzymuje jej ciśnienie osmotyczne, i w układzie nerwowym, w którym uczestniczy w przekazywaniu sygnałów, w komórkach - służy do utrzymywania właściwej struktury rybosomów, jest obecny także w kościach i innych tkankach.
W każdej sekundzie w każdej z komórek naszego ciała zachodzi 600 reakcji chemicznych, a magnez bierze udział w 300 z nich. Łatwo zgadnąć, że przy tylu ważnych funkcjach, które pełni ten pierwiastek, jego niedobór może mieć dla nas fatalne skutki. Co gorsza, brak magnezu objawia się wieloma syndromami, których nierzadko nie łączymy ze sobą, a czasem nawet nie doszukujemy się ich przyczyn, wychodząc z założenia, że takie są właściwości naszego organizmu i próbujemy leczyć np. skurcze maściami, a osłabione włosy szamponem.
Skutki niedoboru magnezu:
  • zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, tiki nerwowe (np. drganie powieki czy warg)
  • osłabienie i nieprawidłowość pracy serca
  • nagłe zawroty i bóle głowy
  • skurcze łydek
  • odrętwienie i mrowienie w kończynach
  • wypadanie włosów
  • łamliwość paznokci
  • próchnica zębów
  • lęk, rozdrażnienie
  • trudności w koncentracji
  • zaburzenia snu
  • nocne poty
  • mdłości
  • biegunki
  • nerwica
  • depresja
  • ciągłe zmęczenie i brak energii

Gdzie znaleźć magnez?

Śniadanie:
Do naszego porannego muesli możemy dorzucić otręby. Są one wyjątkowo bogate w magnez: w 100 g otrębów pszennych znajdziemy 500 mg tego pierwiastka. Nie zaszkodzi także kilka migdałów (257 mg magnezu w 100 g), czy orzechów włoskich (130 - 190 mg magnezu na 100 g). Dobrym źródłem magnezu są także płatki owsiane: w 100g znajdziemy 130 mg magnezu. W miseczce muesli, na kanapce albo w surówce mogą także wylądować bardzo zdrowe zarodki kukurydziane (w 100 g znajduje się 680 mg magnezu).
II  śniadanie:
Zamiast słodkich bułek na przekąskę w pracy, na uczelni czy w szkole możemy zjeść jabłko - najlepiej oczywiście jeśli jesteśmy pewni, że zostało ono wyhodowane bez użycia pestycydów, wówczas będziemy mogli spożyć je ze skórką. W dużym jabłku o wadze ok. 200 g znajdziemy 200 mg magnezu. Dodatkową zaletą tego owocu jest to, że ze względu na wysoką zawartość błonnika dobrze zaspokoimy nim głod. Do picia przyda nam się woda mineralna - pamiętajmy, aby przed zakupem sprawdzić jej skład, bo klasyfikacja tego typu produktów na wysoko-, średnio- i niskozmineralizowane może być myląca. Nasza woda powinna zawierać minimum 200 mg magnezu na litr. Unikajmy kawy i herbaty - te produkty zaburzają wchłanianie magnezu. Zamiast stosowania "pobudzaczy" lepiej dobrze wypocząć, a dłuższe stosowanie diety bogatej w magnez powinno zlikwidować uczucie porannego zmęczenie. Jeśli odczuwamy potrzebę wypicia czegoś gorącego, możemy zamiast herbaty zaparzyć jakąś mieszankę ziołową.
Obiad:
Główny posiłek dnia daje mnóstwo możliwości, żeby uzupełnić dietę w magnez. Zamiast spożywania na obiad nieśmiertelnych kartofli lub wyjątkowo niezdrowych frytek, możemy przerzucić się na kaszę gryczaną: w 100 g tego produktu znajdziemy 218 mg magnezu. Traktowane zazwyczaj jako dekoracja i stosowane w minimalnych ilościach koper i natka pietruszki są wyjątkowo bogatym źródłem cennego pierwiastka: w 100 g kopru znajdziemy 377 mg magnezu, a w takiej samek ilości natki - 291 mg. Dużo magnezu zawierają warzywa strączkowe: w fasoli białej znajdziemy go w ilościach 169 mg na 100 g, a w grochu 125 mg na 100 g. Soja, którą można wykorzystać do sporządzania wielu potraw, zawiera 250 mg magnezu w 100 g.
Przekąska między posiłkami:
To, że chipsy są niezdrowe, to wręcz aksjomat. Możemy wymyślić wiele innych sposobów na smaczną przekąskę: oprócz wspomnianych już orzechów laskowych czy włoskich, a także migdałów (których nie należy jednak spożywać zbyt wiele z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu) dobrze jest wzbogacić swój codzienny jadłospis produktem kojarzącym się z czasami dzieciństwa - pestkami dyni. Jeśli staną się one stałym elementem naszej diety, niedobór magnezu wkrótce odejdzie do przeszłości - w 100 gramach zawierają one bowiem aż 520 mg tego pierwiastka."

 

Więc... gdy następnym razem obudzimy się  chronicznie zmęczeni, może powinniśmy pomyśleć jaką rolę odgrywa magnez w naszych posiłkach? Oczywiście z rozsądkiem... bo co za dużo to nie zdrowo. :)



* artykuł zaczerpnięty ze strony http://zdrowylink.pl/niedobor-magnezu-uzupelnianie

1 komentarz:

  1. Z tym magnezem to teraz wszyscy trąbią jak nie wiem... Ja staram się uzupełniać magnez i inne pierwiastki urozmaiconą dietą i pewnymi suplementami :)

    OdpowiedzUsuń